ROŚLINY TRUJĄCE DLA PSA

Chyba każdy z nas lubi wprowadzić do swojego mieszkania nieco zieleni. Szczególnie wiosną kiedy roślinność budzi się do życia. Musimy jednak pamiętać o tym, że dla naszych psów, niektóre rośliny mogą być poważnym zagrożeniem.

Do roślin, które są bardzo popularne w naszych domach, a które mogą szczególnie zaszkodzić naszemu zwierzakowi zalicza się między innymi gwiazdę betlejemską, dracenę, azalię, lilię, monsterę dziurawą czy skrzydłokwiat. Łupem naszych psów mogą paść nie tylko kwiaty doniczkowe stojące gdzieś w ich zasięgu, ale również kwiaty cięte, które kuszą naszych milusińskich kształtem i zapachem. Nie ustawiajmy więc wazonu z bukietem kwiatów tam gdzie istnieje realne ryzyko wdrapania się przez psa. (To samo tyczy się roślin doniczkowych. Powinny one stać w miejscach niedostępnych dla psa.) Małe pieski także bywają skoczne i bardzo sprytne. Bądźmy sprytniejsi od nich i przewidujmy takie scenariusze zanim zwierzak zacznie pałaszować roślinkę. Niebezpieczna dla psa może okazać się również woda z wazonu, w którym stały kwiaty.

Rośliny trujące dla psa mogą znajdować się w naszych domach.

Zagrożeniem mogą być też rośliny, które nasz pies spotyka codziennie na spacerze. Warto jest więc uważać na bukszpan, bluszcz, ostrokrzew czy cis. Starajmy się omijać miejsca, w których te rośliny rosną, aby nie dopuścić do obgryzania lub żucia ich przez nasze czworonogi.

Jeśli mamy chociażby podejrzenie, iż nasz pies mógł “poczęstować się” rośliną, która jest szkodliwa dla zdrowia (lub jeśli nie jesteśmy pewni jej szkodliwości), jak najszybciej udajmy się do najbliższego lekarza weterynarii. Nie czekajmy nigdy z tą decyzją na potem. Dobrze byłoby gdybyśmy potrafili zdefiniować roślinę, którą nasz pies zjadł. To bardzo usprawni i ułatwi zadanie weterynarzowi. Jeśli jednak nie mamy czasu na to, aby udać się do lekarza i musimy działać “tu i teraz”, koniecznie do niego zadzwońmy i postępujmy zgodnie z jego zaleceniami. Nigdy nie podejmujmy żadnych działań bez posiadania wiedzy i umiejętności (zalicza się tu między innymi podawanie zwierzęciu leków “na własną rękę”),

Jak możemy rozpoznać zatrucie u psa?

Do klasycznych objawów zatrucia należą między innymi; blade dziąsła, wymioty, biegunka czy ogólne osłabienie organizmu naszego zwierzaka.

One thought on “ROŚLINY TRUJĄCE DLA PSA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *