Nauka zostawania samemu w domu

Coraz częściej nasze psy są dla nas pełnoprawnymi członkami rodziny, a nie tylko zwykłymi zwierzętami. Chcielibyśmy spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Czasami jednak jesteśmy zmuszeni pozostawić psa samego w domu. Wyjście do kina z przyjaciółmi, dzień w pracy lub zakupy – są sytuacje kiedy nie możemy pozwolić sobie na to, aby zwierzę nam towarzyszyło.

Zostawianie psa samego w domu powinniśmy wprowadzać już od młodego wieku.

Niektóre psy czas rozłąki ze swoim właścicielem znoszą bardzo spokojnie. Co jednak kiedy stres zamienia naszego przyjaciela w małego niszczyciela, który demoluje nasze rzeczy i wnętrza pod naszą nieobecność, albo w śpiewaka, który umila swoim wyciem dzień sąsiadom? Możemy z powodzeniem przyzwyczaić go do naszej nieobecności w domu. Pamiętaj jednak, że będzie to wymagało od Ciebie cierpliwości i konsekwencji.

Przede wszystkim nie rób z wyjścia wielkiego wydarzenia. Psy bardzo dobrze zapamiętują schematy działania. Spraw zatem, aby czynności wykonywane zaraz przed wyjściem z domu nie były powtarzalne i rutynowe.

Jeśli chcesz zminimalizować ewentualność występowania lęku separacyjnego u Twojego zwierzęcia, przyzwyczajaj go do samotności już od szczeniaka. Stopniowo wydłużaj czas nieobecności. Zaczynaj od bardzo krótkich wyjść jak na przykład pójście na pięć minut do osiedlowego sklepu. Następnie stopniowo zwiększaj ten czas. Sprawi to, że pies bezproblemowo będzie umiał poradzić sobie z samotnością.

Zadbaj o wysiłek fizyczny psa. Doskonale sprawdzi się tutaj dłuższy spacer z naszym czworonogiem zaraz przed naszym wyjściem. Pozwoli on rozładować energię u psa oraz zmęczy go na tyle, że zwierzak będzie o wiele bardziej spokojny podczas naszej nieobecności. Być może nawet prześpi większość tego czasu.

Zapewnij psu rozrywkę oraz zajęcie. Wychodząc, zadbaj o to, aby pozostawić mu rzeczy, którymi mógłby się zająć. Może to być ulubiona zabawka, poza którą Twój pies nie widzi świata. Świetnym rozwiązaniem będą też gryzaki służące do żucia. Obecnie występują w przeróżnych kształtach, wielkościach i smakach. Z powodzeniem sprawią, że pies zajmie się żuciem na długi czas.

Zachęcam również do zapoznania się z moim poprzednim wpisem na temat lęku separacyjnego u psów. Wiąże się on bezpośrednio z kwestią samotnego przebywania psa w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *